las

Jakie korzyści płyną ze sporządzenia i posiadania opisu taksacyjnego lasu?

Opis taksacyjny lasu – podstawa skutecznego zarządzania terenami leśnymi 

Opis taksacyjny lasu to kompleksowe opracowanie, które dostarcza szczegółowych informacji na temat struktury pionowej, składu gatunkowego, stanu zdrowotnego, zasobności lasu, warunków siedliskowych itp. Jest to podstawowe i niezbędne „narzędzie” służące do planowania gospodarki leśnej – niezależnie od formy własności, czy to prywatnej, czy państwowej.
Stanowi podstawowe narzędzie dla prywatnych właścicieli lasów, leśników oraz innych form własności, które posiadają w zarządzie tereny leśne, umożliwiając im podejmowanie przemyślanych decyzji dotyczących gospodarki leśnej lub innego
zagospodarowania danego terenu. 

Czym jest opis taksacyjny lasu i kto go przygotowuje? 

Opis taksacyjny lasu to dokument opracowywany na podstawie szczegółowych oględzin i pomiarów terenowych. Jego głównym celem jest dostarczenie wiedzy o aktualnym stanie i potencjale produkcyjnym lasu. Aby dokument był rzetelny, niezbędna jest wizyta specjalisty. W naszej firmie tę usługę wykonuje mgr inż. leśnictwa, absolwent Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, specjalizujący się w urządzaniu lasów. 

W opisie taksacyjnym lasu znajdziemy m.in. następujące cechy drzewostanu: 

  • skład gatunkowy drzewostanu, 
  • wiek drzew z podziałem na gatunki, 
  • warunki siedliskowe, 
  • klasy bonitacji drzew, 
  • budowa pionowa drzewostanu, 
  • zasobność drzewostanu z podziałem na gatunki drzew, 
  • przyrost miąższości drzew, 
  • wiek dojrzałości rębnej, 
  • planowane czynności gospodarcze, takie jak np. cięcia pielęgnacyjne czy zrębowe. 

W opisie taksacyjnym uwzględniane są także szczegółowe informacje dotyczące składów gatunkowych na terenach koniecznych do odnowienia (po cięciach zrębowych), co pozwala na precyzyjne planowanie prac odnowieniowych np. określanie ilości sadzonek i gatunków niezbędnych do założenia uprawy leśnej. 

Kiedy potrzebujemy opisu taksacyjnego? 

Opis taksacyjny jest potrzebny w kilku przypadkach: 

1. Gospodarowanie zasobami leśnymi – właściciele lasów mogą planować i podejmować decyzje dotyczące cięć pielęgnacyjnych, zrębowych oraz działań ochronnych. Opis taksacyjny jest podstawą m.in. uproszczonych planów urządzenia lasu, które obowiązują właścicieli lasów prywatnych – podstawa do pozyskania drewna w lesie
prywatnym. 

2. Planowanie działań gospodarczych i ochronnych – dokładne dane o strukturze i zasobności lasu pomagają w planowaniu cięć oraz zabiegów ochronnych w taki sposób, aby minimalizować negatywny wpływ na środowisko. 

3. Wsparcie ochrony przyrody – w opisie uwzględnia się informacje o występowaniu gatunków chronionych roślin i zwierząt, co pozwala dostosować działania gospodarcze do wymogów ochrony przyrody. 

4. Zmiana użytkowania terenu – dokument niezbędny podczas planowania sprzedaży nieruchomości leśnej lub wyłączenia gruntu z produkcji leśnej. 

Nowoczesne technologie wykorzystywane podczas tworzenia opisu taksacyjnego lasu 

Podczas prowadzonych prac terenowych niezbędnych do przygotowania opisu taksacyjnego lasu coraz częściej wykorzystuje się nowoczesne technologie, takie jak drony z kamerami multispektralnymi, które umożliwiają szybkie i precyzyjne zebranie danych, szczególnie w miejscach trudno dostępnych lub narażonych na różnego rodzaju szkodniki oraz precyzyjne określenie takich obszarów. W razie potrzeby można wykonać szczegółowe mapowanie i wizualizację terenów. Technologie te usprawniają proces inwentaryzacji i przyspieszają prace terenowe. 

Korzyści z opisu taksacyjnego lasu 

Opis taksacyjny lasu to nie tylko dokumentacja opisowa, ale również fundament dla sprawnego praktycznego zarządzania lasem. Jakie korzyści przynosi opis taksacyjny lasu? 

  • Kompleksowa wiedza o zasobach drzewnych – ułatwia planowanie działań na wiele lat. 
  • Wsparcie w formalnościach – dostarcza podstaw do współpracy z instytucjami zarządzającymi gospodarką leśną, firmami pozyskującymi drewno, a także innymi urzędami, w przypadku chęci sprzedaży działki leśnej. 
  • Ochrona przyrody i zasobów leśnych – uwzględnienie gatunków chronionych oraz zaleceń ochronnych. 
  • Podniesienie efektywności gospodarki leśnej – dzięki wskazówkom z opisu taksacyjnego można skuteczniej planować działania i minimalizować straty. 

Jaki jest koszt wykonania opisu taksacyjnego lasu? 

Koszt wykonania opisu taksacyjnego lasu w Warszawie i okolicach zależy przede wszystkim od wielkości kompleksu leśnego oraz jego zróżnicowania (gatunkowego, wiekowego itp.). Wartość usługi wykonania opisu taksacyjnego rozpoczyna się najczęściej od około tysiąca złotych netto, nie uwzględniając kosztów dojazdu na miejsce. Każde
zlecenie wykonania opisu taksacyjnego lasu w Warszawie i okolicach zawsze wyceniamy indywidualnie. 

Podsumowanie 

Opis taksacyjny lasu to opracowanie niezbędne do zarządzania i gospodarowania terenami leśnymi. Niestety jak pokazuje praktyka – nie każdy las (w szczególności prywatne) posiada takie opracowanie, jednak prędzej czy później nastąpi konieczność jego wykonania.  

Scroll to Top